BAKAN YARDIMCISI AŞKAR "ZORLAYICI YAŞAM OLAYLARINDA PSİKOEĞİTİM PROJESİ" KAPANIŞ TÖRENİNE KATILDI  
BAKAN YARDIMCISI AŞKAR

BAKAN YARDIMCISI AŞKAR "ZORLAYICI YAŞAM OLAYLARINDA PSİKOEĞİTİM PROJESİ" KAPANIŞ TÖRENİNE KATILDI

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün koordinesinde ve UNİCEF'in katkılarıyla tamamlanan "Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim Projesi" kapanış töreni Bakan Yardımcısı Petek Aşkar'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü salgın sürecinde öğrenci, öğretmen ve velilerin yaşadıkları zorluklar karşısında psikolojik sağlamlıklarını artırmak, salgının travmatik etkileriyle baş etmelerini ve normalleşme sürecine uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla UNICEF iş birliğinde Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim (ZOYOP) Projesi'ni hayata geçirdi. 
 
2020 yılı Ağustos ayında başlatılan ve yaklaşık 13 ay süren "Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim Projesi"nde 130 basılı ve dijital materyal hazırlanarak öğretmen,  öğrenci ve velilerin istifadesine sunuldu. Proje kapsamında bine yakın öğretmene eğitimler verildi.
 
11-15 Eylül 2021 tarihleri arasında Kızılcahamam'da gerçekleştirilen Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim Projesi kapanış törenine Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ile birlikte projede görev alan akademisyenler ve üç yüz psikolojik danışman/rehber öğretmen katıldı.
 
Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, törende yaptığı konuşmada Bakanlığın öğrencilerin gelişim özellikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yürüttüğünü, Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim Projesi'nin de bu bağlamda hazırlandığını belirterek "Proje kapsamında hazırlanan psikoeğitim programları ve birçok materyal, başta öğrencilerimiz olmak üzere öğretmen ve velilerimizin travmatik yaşam olayları sonrasında psikolojik iyi oluşlarına katkı sağlamıştır." dedi.
 
Millî Eğitim Bakanlığının tüm birimleri ile bundan sonraki süreçlerde de hem önleyici hem de iyileştirici rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin ihtiyaçlar doğrultusunda yürütülmeye devam edeceğini ifade eden Aşkar, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül başta olmak üzere projede emeği geçen Bakanlık çalışanları ve tüm akademisyenlere teşekkür etti. 
 
Genel Müdür Gül ise küresel salgın nedeniyle oluşan kayıplar ve yüz yüze eğitimin kesintiye uğramasının veli, öğretmen ve öğrenciler üzerinde travmatik etkiler yarattığını bu zorluklarla baş etme konusunda rehber öğretmen ve psikolojik danışmanların önemli görevler yüklendiğini belirtti. 
 
Tören sonunda Bakan Yardımcısı Aşkar, Genel Müdür Mehmet Nezir Gül ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerife Işık tarafından psikolojik danışman ve rehber öğretmenlere katılım belgeleri takdim edildi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.